Rzeszów

Na przełomie roku 2016 i 2017 Fundacja Pro – prawo do życia zamieściła na ulicach Rzeszowa kilka wielkoformatowych billboardów z martwymi płodami, opatrzonych m.in. napisami „Aborcja zabija”. Mieszkańcy miasta, rodzice małych dzieci i inni przechodnie domagali się ich natychmiastowego usunięcia z przestrzeni publicznej. Członkowie Razem Podkarpackie zapowiedzieli złożenie doniesienia na policję.
Po tej informacji, firma wynajmująca przestrzeń reklamową zapowiedziała, że nie przedłuży umowy z najemcą i makabryczne plakaty zniknęły. Samo zawiadomienie zostało złożone w lutym przez członkinię Zarządu Okręgu partii. Postępowanie jest w toku, ale groteskowe obrazy już nie straszą rzeszowian. Czasem wystarczy podnieść sprawę publicznie i zasygnalizować swoją niezgodę, żeby osiągnąć efekt.

Kraków

Interwencja dotyczyła billboardu przedstawiającego rozszarpany płód, który przez kilka tygodni lata 2016 wisiał przy ul. Monte Cassino. W reakcji na jego bulwersującą treść zawiadomiono policję. Billboard został zdjęty ze względu na wygaśnięcie okresu wynajmu, lecz w międzyczasie policja skierowała sprawę do sądu rejonowego. W grudniu sąd umorzył postępowanie, orzekając, że właściciel billboardu nie popełnił wykroczenia. Joanna Grzymała-Moszczyńska i Monika Szymańska z okręgu krakowskiego Partii Razem odwołały się jednak od wyroku do wyższej instancji. Sąd Okręgowy przychylił się do argumentacji oskarżycielek posiłkowych (tj. Joanny i Moniki) oraz zwrócił uwagę na rażące uchybienia procesowe i rażące naruszenie poczucia sprawiedliwości w postępowaniu sądu rejonowego.
9 maja odbyła się kolejna rozprawa. Podczas niej oskarżeni nie skorzystali z możliwości przedstawienia w sądzie swoich racji, uciekając się w zamian do obstrukcji procesowej. Ich wniosek o umorzenie, który przedłuża całą procedurę będzie rozpatrywany 30 maja. Mimo wniosku, datę kolejnej rozprawy, juz wyznaczono – odbędzie się ona 5 lipca.
Osobie odpowiedzialnej za umieszczenie drastycznego billboardu grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Zażalenie
Protokół z rozprawy

Postanowienie sądu

Przemyśl

W marcu 2017 na przemyskim Rynku zainstalowano wystawę pt. „Wybierz Życie!”. Mimo licznych apeli mieszkańców i zgłoszeń na policję nie podjęto żadnych kroków w celu usunięcia makabrycznych obrazów. Demonstracja zorganizowana z okazji Dnia Kobiet na Rynku zainspirowała zdesperowanych mieszkańców do podjęcia nietypowego działania – najbardziej drastyczne fragmenty zdjęć zostały zasłonięte mnóstwem samoprzylepnych karteczek. Akcja – współorganizowana przez Razem Przemyśl – przykuła uwagę dotychczas ignorujących sprawę władz miasta, które nakazały organizatorom wystawy przeniesienie jej w bardziej ustronne miejsce.