Rzeszów

Na przełomie roku 2016 i 2017 Fundacja Pro – prawo do życia zamieściła na ulicach Rzeszowa kilka wielkoformatowych billboardów z martwymi płodami, opatrzonych m.in. napisami „Aborcja zabija”. Mieszkańcy miasta, rodzice małych dzieci i inni przechodnie domagali się ich natychmiastowego usunięcia z przestrzeni publicznej. Członkowie Razem Podkarpackie zapowiedzieli złożenie doniesienia na policję.
Po tej informacji, firma wynajmująca przestrzeń reklamową zapowiedziała, że nie przedłuży umowy z najemcą i makabryczne plakaty zniknęły. Samo zawiadomienie zostało złożone w lutym przez członkinię Zarządu Okręgu partii. Postępowanie jest w toku, ale groteskowe obrazy już nie straszą rzeszowian. Czasem wystarczy podnieść sprawę publicznie i zasygnalizować swoją niezgodę, żeby osiągnąć efekt. W tym przypadku jest nim także zasądzenie 2000 zł grzywny dla osób stojących za publikacją – wyrok nakazowy zapadł 24 października 2017.

Kraków

Pierwsza interwencja dotyczyła billboardu przedstawiającego rozszarpany płód, który przez kilka tygodni lata 2016 wisiał przy ul. Monte Cassino. W reakcji na jego bulwersującą treść zawiadomiono policję. Billboard został zdjęty ze względu na wygaśnięcie okresu wynajmu, lecz w międzyczasie policja skierowała sprawę do sądu rejonowego. W grudniu sąd umorzył postępowanie, orzekając, że właściciel billboardu nie popełnił wykroczenia. Joanna Grzymała-Moszczyńska i Monika Szymańska z okręgu krakowskiego Partii Razem odwołały się jednak od wyroku do wyższej instancji. Sąd Okręgowy przychylił się do argumentacji oskarżycielek posiłkowych (tj. Joanny i Moniki) oraz zwrócił uwagę na rażące uchybienia procesowe i rażące naruszenie poczucia sprawiedliwości w postępowaniu sądu rejonowego.

9 maja odbyła się ponowna rozprawa. W jej trakcie obwiniony nie skorzystał z możliwości przedstawienia swoich racji, uciekając się w zamian do obstrukcji procesowej. Jego wniosek o umorzenie nie został jednak uwzględniony. 5 lipca miało miejsce się następne przesłuchanie, podczas którego obwiniony znów odmówił odpowiedzi na przedstawione mu pytania. Kolejne rozprawy miały miejsce 29 września i 4 października, następną wyznaczono na 5 grudnia.

Zażalenie
Protokół z rozprawy

Postanowienie sądu

Drugi drastyczny billboard pojawił się 10 maja na lawecie zaparkowanej przy ulicy Karmelickiej. Wobec sprzeciwu mieszkanek i mieszkańców, przyczepa została przeniesiona w okolice Uniwersytetu Pedagogicznego.

Na skutek złożenia policji kilku zawiadomień, sprawa została skierowana do sądu. Członkini  Razem Kraków Wiktoria Aleksandra Barańska wystąpiła w roli oskarżycielki posiłkowej. Sędzia nie potrzebował wiele czasu, żeby 5 czerwca wydać wyrok, który przyjęliśmy z satysfakcją. Oskarżony przedstawiciel fundacji został uznany winnym. Udowodniono mu wykroczenia z art. 51 par. 1 k.w. w zw. z art. 141 k.w. oraz z art. 63a par. 1 k.w. i zasądzono 1000 złotych grzywny oraz 150 zł kosztów postępowania. To pierwszy wyrok skazujący od rozpoczęcia akcji #zdalaodszpitala. Pozwani odwołali się od decyzji sądu. Podczas pierwszej rozprawy 4 października obwiniony – podobnie jak w przypadku sprawy dot. billboardu na ul. Monte Cassino – odmówił odpowiedzi na pytania oskarżycieli posiłkowych. Kolejna rozprawa 12 grudnia.

Przemyśl

W marcu 2017 na przemyskim Rynku zainstalowano wystawę pt. „Wybierz Życie!”. Mimo licznych apeli mieszkańców i zgłoszeń na policję nie podjęto żadnych kroków w celu usunięcia makabrycznych obrazów. Demonstracja zorganizowana z okazji Dnia Kobiet na Rynku zainspirowała zdesperowanych mieszkańców do podjęcia nietypowego działania – najbardziej drastyczne fragmenty zdjęć zostały zasłonięte mnóstwem samoprzylepnych karteczek. Akcja – współorganizowana przez Razem Przemyśl – przykuła uwagę dotychczas ignorujących sprawę władz miasta, które nakazały organizatorom wystawy przeniesienie jej w bardziej ustronne miejsce.